پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جنگلها ومراتع میراث ماندگار نسلهای آینده است
بازدید : 165 17 تير 1399 ساعت 9:25 شماره :74608
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری هرمزگان:
جنگلها ومراتع میراث ماندگار نسلهای آینده است
 

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري هرمزگان گفت: از حدود يك ميليون و 134 هزار هكتار جنگل در استان، 800 هزار هكتار آن جنگل هاي رويشي و 21 هزار جنگل هاي مانگرو هستند كه هرمزگان از اين نظر رتبه نخست را در كشور دارد.

به گزارش پایگاه خبری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان :امید ذاکری صبح امروز گفت : جنگلها و مراتع به عنوان یک میراث ماندگار برای نسلهای آینده است و آنرا باید حفظ ، نگهداری و توسعه دهیم .

وی اضافه کرد: با کمک دستگاه های متولی هرگز اجازه نخواهیم داد که فردی به شکل غیر قانونی دخل وتصرفی در اراضی منابع طبیعی داشته باشد و بهره برداری از مراتع هم تابع اصول نظامندی است .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان تصریح کرد: يك ميليون و 565 هزار هكتار آن را بيابان تشكيل مي دهد ، بیابان زایی فرآیند تخریب سرزمین ، زوال زیست بوم های طبیعی یا کاهش توان تولید زیستی اراضی در مناطق خشک و نیمه خشک ناشی از عوامل انسانی و محیطی است و افزایش جمعیت ، چرای مفرط دام ، برداشت بی رویه از سفره های آب زیزمینی ، تغییر کاربری اراضی ، برداشت غیر اصولی منابع آب سطحی ، مدیریت نامناسب مراتع و مدیریت غیر اصولی اراضی کشاورزی ، از مهمترین عوامل پدیده بیابان زایی است .

وی در تعریف بیابان گفت : بیابان به اکوسیستم های زوال یافته ای گفته میشود که به دلیل تغییرات اقلیمی و فعالیت های انسانی پتانسیل تولید بیولوژیک خود را از دست داده است یا در حال از دست دادن است .

این مقام مسئول اظهار داشت : بیابان زایی ، و بیابانی شدن اراضی سومین چالش جهانی پس از کمبود آب شیرین و تغییر اقلیم است و در استان ما نیز از این پدیده طی سالهای اخیر شدت گرفته است .

وی از بین رفتن درصد زیادی از پوشش گیاهی را از دلایل بیابانزایی عنوان کرده است و ادامه داد : این اتفاق به دلایل مختلفی از جمله خشکسالی ، تغییرات آب و هوا ، و استفاده بی رویه از سرزمین رخ می دهد ذاکری بیان داشت : پوشش گیاهی نقش مهمی در ترکیبات خاک دارد و مطالعات نشان می دهد دربسیاری از محیط ها فرسایش خاک و کاهش رواناب با افزایش پوشش گیاهی ، ارتباط مستقیم دارد ودر جائی که پوشش گیاهی افزایش داشته باشد فرسایش کم است .

وی به انجام عملیات اجرائی طی سه سال گذشته در کانون های بحرانی اشاره کرد و گفت : این اقدامات طی سالهای 96، 97، 98 انجام شده است .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان بیان کرد: در راستای مقابله با بیانزائی در استان خصوصا در شرق استان کشت گونه های گیاهی بومی وسازگار با منطقه انجام شده که نتیجه مثبتی داشته است .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خاطر نشان کرد: چندین سال خشکسالی طی سال های گذشته ، چرای بی رویه دام و برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی از جمله دلایل بیابان زایی در بخش هایی از مناطق ذکر شده است .

وی خواستار کمک مردم برای حفظ مراتع و منابع طبیعی شدو تصریح کرد : مناطق بیابانی کانون گردو غبار خواهند شد و بهره برداران و روستاییان نیز نمی توانند در این مناطق زندگی کنند .

.

بدون تردید با تقویت و پوشش گیاهی و اجرای طرحهای بیابانزدایی مردم منطقه از نتایج مثبت آن بهره مند خواهند شد و ما از منابع طبیعی و محیط زیست حمایت می کنیم و خواستار ادامه طرحهای منابع طبیعی برای حفظ آب و خاک هستیم .

ذاکری با اشاره به عملکرد اداره منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان در اجرای طرحهای بیابانزدایی افزود : توسعه جنگلکاری وتقویت پوشش گیاهی موجب افزایش نشاط اجتماعی خواهد بود وبرای توسعه فضای سبزوجنگلکاری در شهرستان،همه بخشداران،دهیاران شوراهای اسلامی و عموم مردم باید کمک کنند .

مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري هرمزگان از مردم خواست در حفاظت از جنگل ها ومراتع استان هرگونه تخريب عرصه های طبیعی را با سامانه تلفني شبانه روزی 1504 اطلاع رساني كنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
فرم هاي راهنماي ارباب رجوع
طرح انتقاد و یا شکایت
شماره تماس
فکس
پست الکترونیک (ایمیل )
نشانی
توضیحات
  
(حروف و يا اعداد مشاهده شده را وارد نماييد)