پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - امضای تفاهمنامه میان سازمان جنگل‌ها و ستاد مقابله با قاچاق
بازدید : 48 5 تير 1400 ساعت 9:12 شماره :86422

امضای تفاهمنامه میان سازمان جنگل‌ها و ستاد مقابله با قاچاق
 

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز پیش از ظهر امروز – چهارشنبه- با هدف حفاظت بیشتر از منابع طبیعی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، ارتقاء سطح تعامل فیمابین ستاد و سازمان جهت مبارزه با قاچاق محصولات اصلی و فرعی منابع طبیعی و پیشگیری از بروز پدیده  قاچاق چوب و زغال و افزایش همکاری‌های دو جانبه از مفاد این تفاهمنامه است.
در این مراسم، رئیس ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، ادامه حیات بشر را مرتبط با طبیعت خواند و گفت: طبیعت و منابع طبیعی کشور سرمایه آیندگان است که باید حفظ شود.

 وی با تاکید بر اینکه همه مکلف به حفظ منابع طبیعی هستند، افزود: این روز‌ها با پیشرفت تکنولوژی در جهان هجوم انسان به منابع طبیعی و جنگل‌ها در دنیا افزایش یافته است، اما تخریب منابع طبیعی در ایران نسبت به سایر کشور‌ها بیشتر است.
سردار علی مویدی خرم ابادی بر لزوم فرهنگ‌سازی برای حفظ طبیعت نیز تاکید کرد و گفت: مردم می‌توانند در مقابله با این پدیده شوم کمک بسزایی کنند و باید اولویت، نگاه پیشگیرانه و استفاده از ظرفیت‌های مردمی باشد.
رئیس ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز در ادامه افزود: صفر کردن قاچاق کار خیلی سختی است و ما به دنبال صفر شدن قاچاق نیستیم، اما می‌توانیم با استفاده از نخبگان و کارشناسان و همچنین کمک 26 دستگاه عضو ستاد، تا حد زیادی میزان قاچاق در کشور را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه در سال 99 نسبت به سال 1398 حدود هزار پرونده کمتر در تعزیرات برای قاچاق چوب تشکیل شده است، افزود: این‌ کاهش اگر به دلیل اقدام‌های پیشگیرانه باشد خیلی خوب است، اما اگر به دلیل کاهش رصد‌های میدانی و عملیاتی بوده باشد مناسب کشور نیست.
سردار مویدی گفت: حفاظت از سرمایه‌های مردمی وظیفه ماست و با تمام توان در این عرصه انجام وظیفه خواهیم کرد.
در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان جنگل‌ها و ستاد مقابله با چاقاق کالا و ارز، مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد مساحت کشور در حوزه فعالیت‌های این سازمان است، گفت: حفظ منابع طبیعی اولویت اصلی این سازمان است.
وی با اشاره به برخی از فعالیت‌های سازمان‌های جنگل‌ها در کشور گفت: امنیت حیاتی از امنیت غذایی مهمتر است.
آقای مسعود منصور، تغییر اقلیم، آفات، حریق و فعالیت‌های عمرانی را از دلایل اصلی تخریب منابع طبیعی خواند و گفت: با وجود این عوامل تخریب به دست انسان و قاچاق منابع طبیعی اقدامی نابخشودنی است.
رئیس سازمان جنگل‌ها کاهش انگیزه انجام جرم، استفاده از دولت الکترونیک، استفاده از تشکل‌های مردمی و بخش خصوصی، تشدید اقدامات پیشگیرانه و افزایش تجهیزات و منابع مالی را از جمله اقدامات لازم برای توسعه پایدار کشور خواند و گفت: مجموعه این حمایت‌ها می‌تواند منجر به کاهش روند قاچاق چوب در کشور و حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده شود.
وی در ادامه همکاری دیگر سازمان‌ها در کاهش میزان قاچاق چوب را موثر خواند و گفت: سازمان راهداری، سازمان های مردم نهاد، پلیس راهور و رسانه‌ها از جمله سازمان‌هایی هستند که می‌توانند در انجام این ماموریت کمک بسزایی کنند.
وی با اعلام اینکه کشفیات قاچاق چوب در کشور از نظر تعداد رو به افزایش، اما از نظر وزنی رو به کاهش است، گفت: این آمار نشان می‌دهد مبارزه با قاچاق در مسیر درستی قرار گرفته است، ولی هنوز به حد مطلوب نرسیده است.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
فرم هاي راهنماي ارباب رجوع
طرح انتقاد و یا شکایت
شماره تماس
فکس
پست الکترونیک (ایمیل )
نشانی
توضیحات
  
(حروف و يا اعداد مشاهده شده را وارد نماييد)