پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - معاونت آبخیزداری
معاونت آبخیزداری
 
 
طرح آبخیزداری حوزه انجیره شهرستان بندرلنگه هرمزگان با مشارکت خیرین
 
 
  طرح آبخیزداری خیرساز انجیره بندرلنگه هرمزگان به نمایندگی آقای عبدالله پیشکار به ظرفیت آبگیری سالیانه 3 میلیون مترمکعب و ارزش سرمایه گذاری 13 میلیارد ریال
 
 
 طرح آبخیزداری حوزه بستو شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان تامین مالی توسط خیر عبدالجلیل قاسمی به ارزش 750 دمیلیون ریال در سال94
 
 
 
پروژه آبخیزداری حوزه قادهار بندرعباس با مشارکت 100 درصد خیرین به نمایندگی آقای عباس چراغسوز با هدف بهره برداری از سیلاب ها برای آبیاری اراضی و تغذیه ی سفره های آب زیرزمینی
 
 
 طرح آبخیزداری خیر ساخت حوزه دهنو دهستان شهرستان حاجی آباد با خودیاری 100 درصد خیرین به نمایندگی آقای مراد حسن زاده
 
 
______________________________________________________________________________________________
 
 

خیرین آبخیزداری در استان هرمزگان

 

 

با عنایت به محدودیت های منابع آب در کشور، خاصه در اقلیم خشک جنوب کشور نظیر استان هرمزگان با خشکسالی های مکرر و طولانی مدت، بیلان منفی آبخوان های زیرزمینی و دیگر چالش های پیش رو در این زمینه اهمیت پرداختن به آبخیزداری و آبخوانداری در سرزمین خشک و نیمه خشک ایران را دو چندان نموده است.

حفاظت از منابع آب و خاک، پایداری و سلامت آبخیزهای کشور، حفظ توازن اکولوژیک عرصه های منابع طبیعی، حفظ و بهبود شاخص های تولید ملی در بخش کشاورزی و تأمین امنیت غذایی، ارتقای سهم استحصال و بهره برداری از نزولات آسمانی و بارش های جوی در پهنه سرزمینی کشور، همه و همه در جهت تحقق راهبرد اساسی و استراتژیک کشور در جهت نیل به خودکفایی و اقتصاد درون زا و مردمی است. موضوعی که در راستای قوانین برنامه توسعه، افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، واگذاری طرحهای عمرانی و همسو با سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی زیست محیطی با رویکرد جامع نگری با مشارکت مردم تلقی می گردد.

 این مهم با توجه به گستره وسیع حوزه های آبخیز کشور و نیاز فراوان به انجام طرح های آبخیزداری و آبخوانداری بدون حضور مردم میسر نخواهد گردید. در این بین مشارکت خیرین در توسعه فعالیت های زیر بنایی آبخیزداری امری بسیار مهم و در این برهه از تاریخ کشور عزیز اسلامی مان در گذر از پیچ تاریخی دهه چهارم انقلاب اسلامی، حیاتی و سرنوشت ساز می باشد.

امید است همدلی دولت و ملت در امر توسعه آبخیزداری با مشارکت خیرین فصل جدیدی در فعالیت این بخش از کشور و مردمی کردن زیربناهای اقتصادی با حرکت از سوی آبخیزداری دولتی به سوی آبخیزداری مردمی به فضل الهی محقق گردد.

ورود خیرین به بخش آبخیزداری در استان هرمزگان

از ديرباز خیرین در این استان در كنار احداث مسجد ومدرسه به ساخت برکه (آب انبار) و جمع آوري نزولات آسماني اهتمام ويژه داشته اند. جمع آوری باران و تأمین آب در خطه خشک هرمزگان توسط نیاکان این مرز و بوم از گذشته همواره دارای ارج و قرب خاص نزد مردم و مورد توجه عموم بوده است. احداث برکه (آب انبار) بعنوان نماد کار خیر در ردیف ساخت اماکن مقدس نظیر مسجد قرار داشته است. هم اکنون نیز آب شرب مورد نیاز مردم در روستاها و شهرهای کوچک نیمی از هرمزگان در پهنه غربی و جزایر استان از طریق برکه تأمین می شود. برکه هایی که عموماً توسط افراد خیر ساخت، لایروبی و نگهداری می شوند .به نحوی که همچنان نه تنها وقف اموال افراد در قید حیات ، بلکه حتی در وصیت نامه درگذشتگان نیز اختصاص تمام یا بخشی از دارایی های خود جهت ساخت آب انبار بعنوان باقیات الصالحات به وفور مشاهده می گردد. وجود دانش بومی غنی آبخیزداری در استان، مشتمل بر شیوه های سنتی استحصال باران ، بهره برداری سنتی از سیلابها، سیستم های جدا سازی آب شور و شیرین، چاه های نزو جهت تغذیه مستقیم آبخوان زیر زمینی و استقرار خمره های ذخیره آب در مسیر های کوهستانی و مالرو جهت شرب عابرین از دیگر نمادهای اقدام خیرین در جمع آوری آب در تاریخ هرمزگان است که همچنان در برخی مناطق مورد استفاده مردم می باشد.

با عنايت به انجام فعالیت های آبخیزداری در مناطق مختلف استان و مشاهده اثربخشي ملموس آن از سوي مردم، بستر مشاركت مردم و گرايش خيرين به اجراي طرحهاي آبخيزداري فراهم گرديد. ورود مشخص خیرین به فعالیت های آبخیزداری در استان هرمزگان به ابتدای دهه­ی هشتاد برمی گردد. گو اینکه پس از یک دهه فعالیت جهادی در عرصه آبخیز های کشور نتایج اولیه اقدامات نوین آبخیزداری برای خیرین ملموس می گردد.

متعاقب این اتفاق نیک، اولین مجمع خیرین منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با پیگیری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان در هشتم مهر ماه 1394 با اعضای هیئت مؤسس منتخب بشرح ذیل مرکب از 5 عضو اصلی وعضو علی­البدل و بازرس تشکیل گردید : 

1-     علاءالدین عزیزی

2-     عیسی ملاحی

3-     احمد قویدل

4-     عبدالله پیشکار

5-     عبدالله آبرون

6-     عباس چراغسوز

7-     احمد قنبری

 

میزان مشارکت خیرین در آبخیزداری

مشارکت خیرین در طرح های آبخیزداری در استان هرمزگان از مقادیر کم و بعضاً در حدود 20 درصد آغاز و در دهه نود با گسترش اثر بخشی طرح های آبخیزداری و هدایت نیکوکاران به سمت آبخیزداری، مشارکت خیرین به اوج رسیده و منتج به اجرای طرح های متعدد آبخیزدری با 100% سرمایه گذاری خیرین برای نخستین بار در کشور گردید.

عملکرد آبخیزداری با مشارکت خیرین

تاكنون 42 پروژه آبخيزداري مشتمل بر 52 سازه به ارزش ريالي بالغ بر 87 ميليارد ريال با مشاركت خيرين به بهره برداري رسيده است. در سال جاري نيز 9 طرح آبخيزداري با برآورد 24 ميليارد ريال در دست اقدام مي باشد. هزينه طرحهاي در دست اجرا بطور 100% از محل خودياري خيرين تامين شده است. مجموع طرحهاي ياد شده قادر است سالانه بالغ بر 18 ميليون مترمكعب از بارش هاي استان را استحصال و بهره برداري نمايد.

 

فعالیت های آبخيزداري اجرا شده با مشاركت مردم و خیرین در استان هرمزگان

 

ملاحظات

واحد

حجم/تعداد عمليات

طرح / پروژه

محل اجرا

نوع مشاركت

رديف

با ارزشی بالغ بر 87 ميليارد ريال

طرح

42

مهار و بهره برداري از سيلاب

بندرلنگه، بستك، قشم، بندرعباس، سیریک، جاسک، بشاگرد، بندرخمیر و حاجی آباد

خودياري افراد خير

1

 

دستگاه

3000

بند كوتاه (دربند و كش بند)

بشاگرد

مشاركت مستقيم مردم و جوامع محلي

2

 

دستگاه

55

بند خاكي و سرريز چشك

قشم

 

هكتار

2200

تراس بندي و بهره برداري از اراضي شيبدار

بندرعباس و حاجي آباد

 

مورد

9

پرورش آبزيان در منابع آبي استحصالي طرحهاي آبخيزداري

بشاگرد، سيريك و حاجي آباد

 

دستگاه

88

سدها و بندهاي سنگي ملاتي

سطح استان

بسيج جوانان در سازندگي و اردوهاي هجرت

3

 

دستگاه

77

سدها و بندهاي سنگي ملاتي

بشاگرد،ميناب،رودان

اردوهاي جهادي دانش آموزي و دانشجويي

4

به ارزش 30 ميليارد ريال

طرح

1500

ايمن سازي اراضي زراعي در برابر سيل و تقويت منابع آبي چاهها، چشمه ها و قنوات

بندرعباس، ميناب، رودان، حاجي آباد

اعطاي تسهيلات بانكي

5

سرمايه گذاري مردم از محل پرداخت خسارات

طرح

300

احداث سيل بند و سدها و بندهاي كوتاه

سطح استان

اعتبارات بلاعوض خشكسالي

6

نتايج حاصل از اجرای فعالیت های آبخیزداری با مشاركت مردم و خیرین در استان هرمزگان

 

هكتار

1600

استحصال اراضي و ايجاد بستر مناسب كشت در پشت بندهاي احداثي بشاگرد

تن در سال

12

محصول سير توليدي در پشت بندهاي احداثي بشاگرد

تن در سال

30

محصول خرما توليدي در پشت بندهاي احداثي بشاگرد

تن در سال

8

مركبات و ساير محصولات باغي در پشت بندهاي احداثي بشاگرد

تن در سال

11000

محصول نارنگي توليدي در اراضي شيبدار تراس بندي شده در منطقه سياهو و ميمند

مترمكعب

20000000

حجم رسوبات مهارشده توسط بندهاي كوتاه مردمي در سطح حوزه آبخيز سد جگين

مترمكعب در سال

32000000

حجم آب استحصال شده توسط طرحهاي آبخيزداري با مشاركت جوامع محلي

 
 
 

انتخاب طرح" خیرین آبخیزداری در هرمزگان" در دهمین همایش ملی و اولین جشنواره فرهنگ و مدیریت جهادی توسط سازمان جنگلها بعنوان "طرح و الگوی برتر کشوری"

 
______________________________________________________________________________________________
 
 

معرفی دانش بومی آبخیزداری در استان هرمزگان

 
 
 

بررسي پيشينه فعاليت آبخيزداري در استان هرمزگان و ملاحظه گنجينه عظيم دانش بومي آبخيزداري در اين استان، حاكي از ريشه دار بودن فعل آبخيزداري در اين خطه خشك از كشور است. سامانه هاي سطوح آبگير باران، مديريت و بهره برداري سنتي از سيلابها، جداسازي آب شور و شيرين، حفظ خاك، بهره برداري از اراضي شيبدار و زراعت سيلابي، مجموعه اقداماتي است كه توسط مردم هرمزگان در منطقه خشك جزاير و كرانه هاي خليج فارس و سواحل درياي عمان از ديرباز مورد استفاده و بهره برداري قرار مي گيرد.در شهرستان بستک و بندرلنگه علاوه بر آثار فرهنگی و بنا های تاریخی، وجود برکه ها، قنات ها، سیستمهای بی نظیر تغذیه و کنترل فرسایش ، سد ها و بندها ساروجی، تیربندها، سیستمهای تغذیه و تامین منابع آبی کوچک و ... گویای دانش بومی آبخیزداری و استحصال آب باران در این خطه از استان می باشد. سدهای تاریخی پی پشت و گوران در شهرستان قشم که تأسیسات تقسیم آب آن حداقل از دوره ساسانی است از آبگیرهای دیدنی جزیره قشم می باشند. از سدهای هخامنشی و جمله آبگیرهای مهم شهر قشم: سد سلماب خالصی، و سد سیماب و سد توریان را می توان نام برد. علاوه بر آن برکه های بسیار قدیمی و سیستمهای کنترل هرزآب جهت کشت گیاهان و چاه های جمع آوری آب ( چاه های طلا) از نمادهایی است که در این منطقه به چشم می خورد.
 

سازه های سنتی آبخیزداری و استحصال آب از جمله تیر بندهاو سازه های جمع آوری و کنترل سیلاب در مناطق ساحلی تا دربند ها و کش بند ها که واحد اقتصادی خانوار بشاگرد را تشکیل می دهند، مارا به تامل و تفکر وا می دارد. خلاصه از غرب تا شرق و از شمال تا جنوبی ترین نقطه در جزایر ایرانی خلیج همیشه فارس، دانش بومی آبخیزداری و استحصال آب، همچون شناسنامه ای گویای تمدن کهن سرزمین ایران اسلامی و در حقيقت هويت ملي و معنوي انديشه هاي انسان هاي بزرگ و اجداد ما مي باشد.

جمع آوری و ذخیره ریزش های جوی و استفاده از ظرفیت های طبیعی به کمک دانش بومی

- دربند و کش بند

دربندها سازه هاي سنگي هستند كه در آبراهه ها عمود بر جهت جريان آب احداث مي شوند . اين سازه ها در حقيقت يك نوع بند خشكه چين محسوب مي گردند. كاربرد اين روش در مناطق كوهستاني و تپه ماهوري است كه اراضي مناسب كشت محدود مي باشد، این نوع دانش بومی آبخیزداری بيشتر در منطقه بشاگرد هرمزگان رواج دارد. اين شيوه كشاورزي سنتي بر پايه آبخيزداري، شكل رايج و تأمين كننده معيشت مردم در روستاهاي محروم منطقه بشاگرد به شمار مي رود.

كش بند نيز از نظر ساختماني و استفاده از آن، همانند دربند است با اين تفاوت كه كش بندها در امتداد آبراهه ها با هدف حفظ خاك تراس هاي حاشيه آبراهه و كشت و كار بر روي آن ايجاد مي گردند.

در بندها و كش بندها ، واحدهاي سنتي توليد كشاورزي و معيشت مردمان سخت كوش بشاگرد محسوب مي گردند،
 که با ايجاد دره هاي سبز در راستاي حفظ منابع آب و خاك منطقه موثر ارزيابي مي گردند.
 

-سيستم هاي جداسازي آب شور و شيرين 

مردمان از ديرباز با شناسايي شاخه هاي آب شيرين و شور، در بسياري از مناطق از تداخل آبهاي شور و شيرين جلوگيري نموده اند. بدين صورت كه با انحراف سيلاب شاخه هاي شور و ايجاد خاكريزهاي متوالي و متعدد در محلهاي مختلف، سيستمي پياده مي گردد كه مانع از ورود آبهاي شور و روانابهاي ناشي از مناطق داراي گنبدهاي نمكي به اراضي روستا اعم از نخلستانها ، كشتزارها و آب انبارها مي شوند.

 

-چاه های نزو Nezoo 

این چاهها كه نوعي چاههاي تغذيه اي محسوب مي گردند، با عمق حدود 30 تا 35 متر به داخل سفره آب زیرزمینی نفوذ کرده اند. دیواره چاه از سطح زمین تا کف از مصالح سنگ و ساروج پوشش داده شده است و کف چاه فاقد پوشش ساروجی بوده است. این حلقه چاهها طوری طراحی شده اند که آبهای ذخیره شده در بندآب ها، پس از رسوبگذاری کامل و زلال شدن توسط یک دریچه که در دیواره چاه و در زیر پشته خاکی بالا دست ایجاد شده، به چاه انتقال یابند. این دریچه همانند دریچه کنترل بین بندآب ها دارای یک مجرا بوده و براحتی قابل باز کردن و بستن در صورت نیاز می باشد. اطراف دریچه ها با سنگ و ساروج برای جلوگیری از فرسایش دیواره ها مهار شده است و دریچه ها در ارتفاعی بالاتر از کف بندآب قرار گرفته اند تا از انتقال رسوبات اولیه و جمع شدن آن در پشت دریچه تغذیه چاه جلوگیری کنند.

 ______________________________________________

 

ارزیابی اثربخشی آبخیزداری در پیشگیری و مهار سیل

در استان هرمزگان

 
 

وضعیت سیل خیزی استان هرمزگان :

سیل یک پدیده طبیعی است که در هنگام بروز مانند هر بلای طبیعی دیگری دارای آثار تخریبی غیر قابل اجتناب است. بر حسب بررسی های صورت گرفته در ایستگاه آبخیزداری حوزه آبخیز معرف و زوجی دهگین شهرستان رودان که در شبکه ایستگاه های حوزه های زوجی 12 گانه کشور معرف اقلیم خشک کشور است.در زیرحوزه شاهد که هیچگونه عملیات آبخیزداری صورت نپذیرفته باشد رکورد با بارندگی حدود 8/3 میلی متر در بازه ده قیقه ای سیل جاری شده است، که خود این موضوع تامل برانگیز است. از طرفی دستکاری غیراصولی در حوزه آبخیز و از دست رفتن پوشش گیاهی و تغییر در عرصه های طبیعی و شکل زمین و سد سازی غیر اصولی مهمترین عامل بروز سیل می باشد و ساخت و سازگسترده در چند دهه اخیر در شبکه زهکش و تعرض به حریم رودخانه ها و آبراهه ها از علل بعدی می باشند.  

تخریب پوشش گیاهی، تغییر هندسه رودخانه و تغییر شبکه آبراهه حوزه آبخیز بصورت نادرست، تعرض به پهنه سیلابی و برداشت بی رویه شن و ماسه، اجرای سازه های نامناسب بر روی رودخانه ها و رها سازی پساب و فاضلاب به رودخانه، بارش های بلند مدت مداوم و بارش با شدت زیاد در مدت کم از عوامل ایجاد سیل در استان بشمار می روند. به همین علت استان هرمزگان حتی با حاکم بودن شرایط خشکسالی بواسطه نوع رژیم بارندگی و شرایط محیطی با اندک بارش با معضل سیل مواجه می باشد. برحسب گزارشات منتشر شده از طرف شرکت آب منطقه ای هرمزگان، این استان جز استان های سیل خیزکشور محسوب می شود و در زمره سه استان اول سیل خیز کشور قرار دارد. برطبق همین گزارش سالیانه حدود 11 میلیارد تومان از ناحیه سیل خسارت به بخشهای کشاورزی و تاسیسات زیر مبنای هرمزگان وارد میشود و بر اساس جمع بندی گزارشات شهرستان های بندرعباس و میناب جز سیل خیزترین مناطق استان بشمار می آیند.
 
 
 

 اهمیت آبخیزداری در پیشگیری و مهار سیل :

یکی از راه های پیشگیری وکاهش خسارت های ناشی ازسیل مطالعه و اجرای طرح های آبخیزداری میباشد.

که برنامه‌ریزی و مدیریت چند مخزنه ای سدهای ساخته شده با هدف کنترل سیل و پیش بینی اثرات بهره برداری از سدهای در دست احداث ومدیریت حوزه و حفاظت آبخیز مهم ترین بخش آن می باشد. بنابراین

یکی از راهکارهای بسیار مؤثر در پیشگیری و کاهش خسارات سیل انجام پروژه ها و عملیات آبخیزداری است و خوشبختانه مطالعات و پروژه های زیادی در استان انجام شده است، ولی به دلیل عدم حفاظت عرصه ها و آبخیزها، ضرورت توسعه و افزایش این اقدامات ، هم از طریق افزایش اعتبارات و هم پشتیبانی های اجرایی وجود دارد. آبخیزداری شامل:

الف) عملیات بیولوژیک و مکانیکی به منظور تقویت پوشش گیاهی ، حفاظت خاک و افزایش نفوذ پذیری و در نتیجه کاهش پتانسیل سیل خیزی منطقه.

ب‌) مطالعات آبخوانداری و پخش سیلاب به منظور استفاده موثر از جریان سیل و کاهش خسارات آن.

ج‌) مطالعات اصلاح و تغییر کاربری اراضی و ارائه کاربری های مجاز خصوصاً با توجه به مطالعات پهنه

بندی سیل و سیل خیزی در کوتاه مدت و دراز مدت.

ارزیابی اثربخشی آبخیزداری در پیشگیری و مهار سیل :

(تحلیل موردی داده های آماری حوزه معرف و زوجی دهگین رودان)

منطقه مورد مطالعه حوزه آبخیز معرف و زوجی دهگین از توابع بخش رودخانه شهرستان رودان در مختصات جغرافیایی "29 '12 °57 تا "25 '11 °57 طول شرقی و "6 '46 °27 تا "21 '44 °27 عرض شمالی واقع شده است. ایستگاه آبخیزداری دهگین در زمره ی شبکه 12 گانه حوزه های زوجی در سطح کشور می باشد که معرف اقلیم خشک با سطح پوشش 152935 كيلومتر مربع در پنج استان هرمزگان، سيستان و بلوچستان، فارس، كرمان و خراسان جنوبي است. حوزه آبخیز معرف و زوجی دهگین از سال 1374 مطالعات مكانيابي، تاسيس و تجهيز آن آغاز و در سال 1385 در حوزه آبخیزی به وسعت 350 هکتار متشکل از دو حوزه نمونه (دارای فعالیت آبخیزداری) و شاهد راه اندازی گردید.در این ایستگاه 17 فاکتور اقلیمی و داده مکانی شامل اطلاعات هواشناسی، هیدرومتری، فرسایش و رسوب، گیاه شناسی و آب های زیرزمینی به طور مستمر ثبت و اندازه گیری می شود.

 

 

 

شاخص

مقدار

واحد

جلوگیری از بروز سیل

33.3

درصد

کاهش سیل

66.7

درصد

کاهش دبی پیک سیل

7

برابر

کاهش حجم سیلاب

50

درصد

تاخیر در زمان تمرکز سیل

18

دقیقه

کاهش تداوم سیل

4

ساعت

 

نتیجه گیری

نتایج تجزیه و تحلیل مقادیر سیل در حوزه آبخیز معرف و زوجی دهگین (به تفکیک حوزه نمونه دارای طرح آبخیزداری و حوزه شاهد بدون طرح آبخیزداری) بیانگر کاهش معنادار کلیه فاکتور های سیلاب در اثر اجرای فعالیت آبخیزداری است. این بررسی نشان می دهد، فعالیت ابخیزداری به طور متوسط در 33.3 درصد از موارد از وقوع سیل جلوگیری و در 66.7 درصد دیگر منجر به کاهش مقادیر سیل گردیده است که به طور متوسط دبی پیک سیل 7 برابر کاهش، حجم سیلاب 50 درصد کاهش، تاخیر درزمان تمرکز سیل به میزان 18 دقیقه و همچنین مدت زمان دوام سیل بیش از 4 ساعت کاهش یافته است.   

____________________________________________________________________________________________
 

ارزیابی اثربخشی طرح آبخیزداری بر منابع آب زیرزمینی

 
 


طرح آبخیزداری حوزه لاور فین – بندرعباس
 
 

اﺳﺘﺎﻥ ﻫﺮﻣﺰﮔﺎﻥ ﺑﺮ ﺭﻭﻱ ﻛﻤﺮﺑﻨﺪ ﺧﺸﻚ ﺟﻬﺎﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺍﺭﺍﻱ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﻲ ﻛﻢ ﻭ ﺩﺭ ﺣﺪﻭﺩ 200 میلیمتر می باشد که این میزان کمتر از 25% ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺑﺎﺭﺵ ﺩﻧﻴﺎﺳﺖ .ﻧﻮﻉ ﺭژﻳﻢ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﻲ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺭﮔﺒﺎﺭﻱ ﺑﺎ ﺷﺪﺕ ﺑﺎﻻ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﻧﺤﻮﻱ ﻛﻪ ﺳﻬﻢ ﺑﺎﺭﺵ ﻳﻚ ﺳﺎﻝ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻋﻤﺪﺗﺎً ﻇﺮﻑ ﻣﺪﺕ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺳﺎﻝ ﻭ ﺑﻌﻀاً ﺣﺘﻲ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﻭ ﻳﻚ ﺑﺎﺭﺵ ﺣﺎﺩﺙ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺑﻘﻴﻪ ﺭﻭﺯﻫﺎﻱ ﺳﺎﻝ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﻲ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ .ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺭﻭﺩﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﻓﺼﻠﻲ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺑﻌﻠﺖ ﻭﺟﻮﺩ ﺗﺸﻜﻴﻼﺕ ﺯﻣﻴﻦ ﺷﻨﺎﺳﻲ ﺁﻟﻮﺩﻩ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﻧﻈﻴﺮ ﮔﻨﺒﺪﻫﺎﻱ ﻧﻤﻜﻲ، ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ ﺍﺯ ﺭﻭﺩﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺩﺍﺋﻤﻲ ﺍﺯ ﻛﻴﻔﻴﺖ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﻧﻴﺴﺖ .ﻭ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺩﻟﻴﻞ ﺑﺎ ﺍﺗﻜﺎء ﺑﻪ ﺁﺑﺨﻮﺍﻧﻬﺎ، ﻋﻤﺪﻩ ﺁﺏ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺼﺮﻑ ﺩﺭ ﺑﺨﺸﻬﺎﻱ ﺷﺮﺏ، ﻛﺸﺎﻭﺭﺯﻱ ﻭ ﺻﻨﻌﺖ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺑﻬﺎﻱ ﺯﻳﺮﺯﻣﻴﻨﻲ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺝ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ .ﻟﺬﺍ ﺑﺮ ﻟﺰﻭﻡ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ ﺯﻳﺮﺯﻣﻴﻨﻲ ﻭ ﺗﻘﻮﻳﺖ ﺁﻥ ﻣﻲ ﺍﻓﺰﺍﻳﺪ .ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺭﻭﺷﻬﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻨﮕﻮﻧﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺩﺭ ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺮﺩﺍﺭﻱ ﺍﺯ ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻞ ﺑﺎﺭﺵ ﻫﺎ ﻭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ ﺯﻳﺮﺯﻣﻴﻨﻲ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻣﻔﻴﺪ می باﺷﺪ، ﺍﺟﺮﺍﻱ ﻃﺮﺡ ﻫﺎﻱ ﺁﺑﺨﻴﺰﺩﺍﺭﻱ ﻭ ﺁﺑﺨﻮﺍﻧﺪﺍﺭﻱ ﺍﺳﺖ .

ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﻱ ﻫﻤﻴﻦ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﺍﺯ ﺳﻮﻱ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺁﺑﺨﻴﺰﺩﺍﺭﻱ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺮﻣﺰﮔﺎﻥ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ1382 ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺳﺪ ﺧﺎﻛﻲ ﺩﺭ ﺑﺎﻻﺩﺳﺖ ﺩﺷﺖ ﻻﻭﺭ ﺍﺯ ﺗﻮﺍﺑﻊ ﺑﺨﺶ ﻓﻴﻦ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﺑﻨﺪﺭﻋﺒﺎﺱ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ .ﺍﻣﺎ ﺍﺯ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﻣﺜﺒﺖ ﻭ ﻳﺎ ﻣﻨﻔﻲ ﺍﻳﻦ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺁﺑﺨﻴﺰﺩﺍﺭﻱ ﺑﺮ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ ﺯﻳﺮﺯﻣﻴﻨﻲ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺟﺎﻣﻊ ﻭ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﺳﺘﻨﺎﺩﻱ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﻧﻤﻲ ﺑﺎﺷﺪ .ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺍﻳﻦ ﺍﺛﺮ ﮔﺬﺍﺭﻱ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﺭﺍﻫﻜﺎﺭﻫﺎﻱ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺍﺟﺮﺍﻳﻲ ﻭ ﻣﺪﻳﺮﻳﺘﻲ ﺍﻳﻦ ﻗﺒﻴﻞ ﻃﺮﺣﻬﺎ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺿﺮﻭﺭﻱ ﺑﻨﻈﺮ ﻣﻲ ﺭﺳﺪ .ﻫﺪﻑ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺗﺤﻘﻴﻖ ﺍﺭﺯﻳﺎﺑﻲ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﺍﺛﺮﺑﺨﺸﻲ ﻃﺮﺡ ﺁﺑﺨﻴﺰﺩﺍﺭﻱ ﻻﻭﺭ ﻓﻴﻦ ﻭ ﭘﺎﻳﺶ ﺩﻗﻴﻖ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﺩﺭ ﻣﺤﺪﻭﺩﻩ ﺍﻳﻦ ﻃﺮﺡ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ می توان ﺑﺎ ﺩﺳﺘﻴﺎﺑﻲ ﺑﻪ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﺜﺒﺖ ﻳﺎ ﻣﻨﻔﻲ ﻛﻤﻲ ﻭ ﻛﻴﻔﻲ ﺑﺮ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ ﺯﻳﺮ ﺯﻣﻴﻨﻲ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻭ ﺭﻭﻧﺪ ﺍﻳﻦ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺩﺭ ﺟﻬﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﻳﺰﻱ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﻃﺮﺣﻬﺎ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﻴﺮﺩ.

موقعیت و مساحت حوزه لاور

اين حوزه از سرشاخه هاي رودخانه شوركل محسوب و براساس تقسيم بندي طرح جامع آب كشور ، بخشي از حوزه آبخيز خلیج فارس و دریای عمان به شمار مي رود. مساحت حوزه آبخیز منتهي به سد 20370 هكتار و حوزه آبخيز دشت 30797 هكتار است.

 

اثربخشی طرح آبخیزداری لاورفین بندرعباس بر کمیت و کیفیت آب زیرزمینی

 
چاپ | ارسال به ديگران  | 
فرم هاي راهنماي ارباب رجوع
طرح انتقاد و یا شکایت
شماره تماس
فکس
پست الکترونیک (ایمیل )
نشانی
توضیحات
  
(حروف و يا اعداد مشاهده شده را وارد نماييد)